Valorant İnceleme

Valorant İnceleme

Riot Games tarafından geliştirilen onların tabiri ile taktiksel nişancılık oyunu olan Valorant 2 Haziran tarihi ile resmi olarak çıktı. Oyun severlerin uzun süredir beklediği oyun resmi olarak çıkmadan öncede kullanıcıların deneyimlemesi için sunuldu. Özel kodlar sayesinde Beta sürümde de oyuncular oyunu deneme imkânı buldular.

Riot Games bu sene içerisinde çıkış yapmasını planladığı oyunları ve oyun içi modları açıklamıştı. Kuşkusuz en çok beklenen ise Valorant oldu. Çünkü Riot Games tarafından FPS tarzda oyun geliştirilmesi beklenmiyordu. Oyuncular daha çok alışılan tarzları geliştirici firmadan beklediği için bu habere oldukça sevinmişti. Halihazırda milyonların oynamaya devam ettiği LoL (League Of Legends) bilindiği üzere popülerliğini yıllardır koruyor. Böylelikle oyuncuların yeni çıkacak olan Valorant için beklentileri de bir hayli yüksek oldu.

Geniş kitlelere hitap etmeyi seven geliştirici firma beklenildiği üzere bu oyun için de çok donanımlı bilgisayarlar gerekmeyeceğini belirtmişti.Kullanıcıların oyun hakkında akıllarında soru işaretleri kalmasına sebep olacak bu detay nitekim oyun beta sunucusuna çıktığı andan itibaren eleştirildi. Görsellik ve üst düzey savaş efektlerinin bulunmadığı inceleme yapan oyuncular tarafından belirtildi. Diğer taraftan düşünüldüğünde ise oynanışın rahat olduğu ve sunucu düzenlemelerinin ardından stabil bir şekilde oyunun rahatça oynanabilirliği ise olumlu tepkiler arasında yer aldı.

Birçok oyuncu ise oyunu denemek için gerekli olan özel kodun onlara ulaşmamasından dolayı oldukça sitem etti. Özel kodu kazanmak için ise Twitch platformu üzerinden Valorant yayını yapan herhangi bir yayıncıyı izlemek yeterli oluyordu. Sonrasında ise tekrar izlemenize gerek kalmadan o özel koda erişmeniz mümkündü. Soru işareti olan kısım ise özel kodun size ulaşma süresiydi, genel olarak kullanıcılar 2 ile 7 gün içerisinde ortalama olarak özel kod elde ettiler. Ancak bu sürenin değişkenliğinin, sunucuların kullanıcı kapasitesinden kaynaklandığı öngörüldü.

Valorant daha beta aşamasındayken birçok eleştiri aldı. Eleştirilerin başında oyunun benzetildiği diğer oyunların geldiğini tahmin etmek çok zor olmayacaktır. CS:GO, Overwatch ve zaman zaman grafik kalitesinden dolayı Zula ile kıyaslandığını bu süreç içerisinde gördük. Beşer oyunculu takımların bulunduğu rekabete dayalı benzer tarzda oyunların piyasada bulunması da benzetmelere maruz kalmasında öncü nedenlerden oldu. Fakat Riot Games’in geliştirmiş olduğu Valorant çok büyük kitleler tarafından test edilerek geri dönüşler yapıldı. Günümüzde birçok oyuncunun belirtmiş olduğum oyunları olabilecek en yüksek kalite ayarlarında oynamıyor olması düşünüldüğünde ise yeni çıkacak bu oyun için yapılan eleştirilerin bir nebze önüne geçiyor.

Beta sürecinde de Valorant’ı deneyimleme fırsatı bulmuş biri olarak, oyun resmi olarak çıktığında çok büyük farklar bulunmayacak. Beta süresi boyunca yapılan testler, sunucuların kapasitesinin zamanla arttırılması, görsel ve oynanış gibi faktörlerin geliştirilmesi oyunu hazır hale getirdi. Göze çarpan değişikliklerin de olduğunu belirtmek gerekiyor. Öncelikle ajan seçimi sırasında daha önce bulunmayan animasyonlar ve görsel güncellemeleri eklendi. Daha önce beta sunucusunda bulunmayan farklı antrenman türleri de oyuna eklenmiş oldu. Ayrıca oyunun resmi olarak çıkışı ile birlikte oyuna yeni bir ajan(Reyna) ve yeni bir harita(Ascent) daha eklendi.

Oynanış ve Grafik Kalitesi

Yazının bir kısmında da bahsettiğim gibi Riot Games’in bu konuda bana göre düşüncesi problemsiz oynanabilirlik. LoL (League of Legends) oyununu yıllardır oynayan biri olarak ortalama bir bilgisayar ve internet kalitesi ile yıllarca aynı kalite ile Valorant’ın da oynanabileceğini düşünüyorum. Oyunu beta aşamasında test etme fırsatım da zaten oldu.

Hatırlarsanız yazının başlangıç kısmında kıyaslamadan bahsetmiştik. FPS oyun tarzında bana göre Valorant’a en yakın olan Overwatch oldu. Ancak oynanış ve sistem gereksinimleri konusunda aynı şeyleri söylemem mümkün değil. Overwatch’ın farklı oyun modlarına sahip olması ve oyunun hızı bana göre oldukça farklı. Ayrıca Overwatch bilindiği üzere ücretli bir oyun. Bu konuya değinmemin sebebi ise herkesinValorant’ı rahatlıkla test edebilecek olması çünkü oyun ücretsiz olarak sunuluyor.

Kalite konusuna tekrar gelecek olursak çok büyük beklentiler ile oyuna giriş yapmadım doğrusu. Oyuna erişmeden önce uzun bir süre ben de herkes gibi kod için bekledim. Oynanış ve akıcılık beklediğimden çok daha fazla oldu. Tabi ki farklı oyun türlerinde olan göz alıcı savaş efektleri olmasa bile beta aşamasında olmasına rağmen birçok konuda problem yaşamadım.

Oyuncular genel olarak internet kararsızlığından ve bununla beraber yaşanılan anlık sorunlardan şikâyet ederler. Fakat Valorant için bu bahaneler sanırım geçerli olmayacak.Oyunun Türkiye sunucusunun olması ve yüksek donanım kalitesi istememesi, oyuncuların çoğunlukla kendilerinden kaynaklı hataların olduğunu görmesini sağlayacaktır.Oyuncuların bu durumda kendilerini geliştirmek adına daha fazla antrenman yapmaları, kendilerini geliştirmek için farklı düşünceler geliştirmeleri kaçınılmaz olacaktır.

Donanım konusu bahsettiğim şekilde normal denilebilecek sistemler için bile oldukça yeterli görünüyor. Beta test aşamasında çeşitli değişiklikler, grafik güncellemeleri gelse de beklenildiği gibi süreç devam etti. Oynanış ve hissiyat tam manasıyla kullanıcıları başlangıçta tatmin etmedi. Sunucuların düzenlenmesi ve güçlendirilmesi ile test aşamalarının sonuna doğru resmi çıkış öncesinde oyun aşağı yukarı şekillenmiş oldu. Resmi olarak çıkmasının ardından gelen büyük güncelleme ile oyun daha kararlı hale gelmiş oldu.

Oynanış ve grafik kalitesi ile ilgili genel oyunun rakip olarak karşısında olan diğer yapımlara karşı avantajının olmadığını düşünüyorum. Fakat oyun içinde yaşanabilecek olan sorunların en düşük düzeylere çekilmesi, sunuculara gösterilen özen ve Riot’un yıllardır bilinen hile ile olan mücadelesi düşünüldüğünde rakiplerinden bir adım öne geçebileceğini de unutmamak gerekiyor.

Özellikle hile konusunda oyun henüz test sürecindeyken geliştirici firmanın hile kullanımı dolayısı ile uzaklaştırdığı kullanıcı sayılarını belirtmesi, oyun tutkunları tarafından olumlu tepkiler verilmesini sağladı. Oyuncu öncelikleri düşünüldüğünde birçok koşulun sağlanıyor olması şahsen oyun oynayan biri olarak gayet cezbedici.

 

Valorant Nasıl Oynanır

Oyun 5’er kişiden oluşan iki takımla oynanıyor. Takımların bir tanesi savunma yaparken diğer takım ise saldıranlar rolünde. Genel amacın bir takımda tamamen oyuncu kalmayacak şekilde turun sonlandırılması veya spikeismi verilen bombanın yerleştirilip infilak etmesi ile veya imha edilmesi ile turlardan takımların puan kazanması şeklinde. Toplamda 13 tur kazanan takım maçın galibi oluyor. Şuan4 haritası bulunan oyunda bir harita hariç genel olarak A ve B bölgeleri haritalarda bulunuyor. Harita içerisinde bulunan geçiş bölgeleri sayesinde hızlı bir şekilde diğer bölgelere ulaşarak takım arkadaşlarınıza yardım etmeniz mümkün oluyor. Bu sayede bir bölgeden diğer bölgeye hızlıca geçerek acil durumlar için farklı stratejiler de geliştirebiliyorsunuz. Resmi olarak oyunun çıkması ile birlikte yeni bir harita ve ajan oyuna dahil oldu. Oyun haritalarının boyutları genel olarak normal ve özgün bir biçimde tasarlanmış gibi duruyor. Daha önce karşıma çıkmıştı sanki diyebileceğim bir harita da olmadı. Bu konuda Riot ekibinin titizlikle çalıştığını söyleyebiliriz sanki.

Oyun içerisinde ki satım alım menüsünde çeşitli silahlar ve yetenek satım alımları bulunuyor. Her tur için bir kere yetenek satın alım hakkınızın olduğunu da unutmamanızda fayda var. Her ajanın farklı yetenekleri ve pasif özellikleri bulunuyor. Bu sayede oyuna giriş yaparken seçim aşamasında da sizin ve takım arkadaşlarınızın yaptığı seçimlere dikkat etmesi gerekiyor. Oyun içerisinde stratejik hamleler yapabilmek, ajanların yetenekleri doğrultusunda oyuna yön vermek takım için gayet önemli.

Ayrıca oyun gidişatı için hayati bilgileri de takımlar karşılıklı olarak görebiliyor. Nasıl yani dediğinizi duyar gibiyim. Oyunda farklı olarak sayılabilecek özelliklerden olan karşı takımın özel yeteneğini ve sahip olduğu parayı görmeniz mümkün. Bu sayede bir sonraki tur için hamlelerinizi netleştirip tur başlamadan önce düzgün şekilde plan yapabilmeniz mümkün oluyor.

Oyunda şu an için toplamda 11 adet ajan bulunuyor. 4 haritası bulunan bir oyun için bu sayı ne kadar az gibi görünse de oynanış tarzı ile birlikte bu sayı göze çarpmıyor. Çünkü oyundaki iki takım için de ajanlar özel olarak tasarlanıyor. Yani her iki taraf içinde aynı ajanların takımlarda bulunması mümkün. Oyun içerisinde rakip olan takıma karşı yapılan düzgün seçimler herhangi bir dezavantaj yaşamanızı da engelliyor. Riot burada da oyuncuların oyuna denge getirmesini amaçlıyor diyebiliriz.

Oyunun ajan dengelemesi ve harita düzenlemeleri konusunda endişelerim de mevcut. Bazı ajanların diğerlerinden çok üstün olması ve kimisinin hiç seçilmeyecek hale gelme senaryosu aklımın bir köşesinde duruyor. Çünkü test aşamasında da yapılan düzenlemeler sırasında ajanlar için çok fazla değişiklik arz eden bir dengeleme yapılmadı. Bu konuda hassas davranılması durumunda oyuncu kaybı yaşanmayacağını da düşünüyorum.

 

Son olarak oyunun tamamen çıkması ile birlikte yeni bir oyun modu da oyuna eklenmiş oldu. Normal olan kazanma kurallarının 4 tur ile sınırlandırılması, daha hızlı ve farklı seçeneklerin eklenerek oyunculara sunulduğunu gördük. Ayrıca test aşamasında getirilen dereceli sistemi henüz aktif hale gelmedi. Haziran ayının sonlarına doğru gelmesi beklenen dereceli sistemi için yetkililer acele etmedi. Oyuncuların tümüyle oyunu tanıması ve sorunsuz bir şekilde geçiş yapılması düşünülüyor sanırım. Sessiz bir şekilde uzun zamandır beklenilen Valorant umarım istenileni karşılar ve bu piyasada yerini alır. Tabi bana göre bunun gerçekleşmesi için yetkililerin ve oyuncuların ilgisinin ilk gün ki kadar fazla olması gerekiyor.

 

Güvenli ve Şifrelenmiş Alışveriş
7/24 Hızlı Teslimat
100% Müşteri Memnuniyeti